Informace pro pacienty, kterým ošetřující lékař doporučil absolvovat zátěžový test pro diagnostiku cukrovky, tj. vyšetření glykemické křivky (orální glukózový toleranční test, zkráceně oGTT).
Informace pro pacienty, kterým ošetřující lékař doporučil absolvovat zátěžový test na cukrovku, tj. vyšetření glykemické křivky (orální glukózový toleranční test, zkráceně oGTT).
(dle doporučení ČSKB a ČDS/2019)
Účel vyšetření
oGTT "glykemická křivka" je vyšetření, které slouží k odhalení onemocnění cukrovkou (Diabetes melitus). Vzhledem k tomu, že se jedná o stanovení závažné diagnózy, prosíme Vás o spolupráci a důsledné dodržení všech uvedených pokynů pro vyšetření.
Objednání na vyšetření
Pro vyšetření je nutná žádanka od indikujícího lékaře. Mále-li vystavenou žádanku na provedení zátěžového testu, je vzhledem k charakteru vyšetření nutné se na zátěžový test objednat na kterékoli odběrové centrum MEDILA. Důvodem je zejména dodržení podmínek vyšetření.
Objednání je možné:
Telefonicky na telefonním čísle laboratorního a diagnostického centra vašeho regionu
Viz. kontakty, v pracovní dny v době 6:30 až 15:00 hodin. Naše operátorky, které jsou zároveň zkušené laborantky, Vás požádají o potřebné údaje a závaznou objednávku vyplní za Vás. Současně jsou připraveny odpovědět na Vaše otázky.
Jak se připravit na vyšetření
- 1 až 3 dny před vyšetřením konzumujte běžnou stravu bez omezení cukru
- minimálně 24 hodin před vyšetřením vynechejte alkoholické nápoje včetně piva
- přijďte NALAČNO, tj. alespoň 8 hodin před testem již nic nejezte, nepijte slazené tekutiny (lačnění má trvat 10 až 14 hodin)
- není vhodné žíznit, ale pijte jen neslazené tekutiny, tj. neslazený čaj, minerálku bez příchutí nebo čistou vodu
- kouříte-li, před ani během vyšetření nekuřte (platí stejné intervaly jako u lačnění)
- před testem je povolena běžná fyzická zátěž, ale je třeba vyloučit nadměrnou tělesnou námahu
- po dohodě s ošetřujícím lékařem vynechejte ráno v den vyšetření léky, které vynechat lze; pravidelně užívané léky můžete užít v obvyklou dobu, ale zapít pouze čistou vodou
- vyšetření se neprovádí po noční směně, při akutním onemocnění a do 6 týdnů po operaci nebo jiném vážnějším onemocnění (např. infarkt, CMP, operace atd.), při horečnatém onemocnění a u průjmových onemocnění
- dostavte se do odběrové místnosti v určený čas
- odpovědi na případné další dotazy týkající se testu můžete získat na telefonních číslech uvedených v záložce „kam na odběr“
Jak probíhá vyšetření
Vyšetření se skládá z odběru krve z loketní žíly nalačno, potom následuje podání zátěžové dávky cukru (75 g glukózy), kterou vypijete jako sladký ochucený nápoj během 5 až 10 minut v množství 250 ml.
Po dobu vyšetření je nutné dodržovat tělesný klid (setrváte vsedě nebo vleže – nebudete chodit), nekouřit, nejíst. V této době lze vypít max. 250 ml vody. Nelze se vzdálit z odběrového pracoviště.
Za 2 hodiny po vypití nápoje následuje druhý odběr žilní krve. Tím je vyšetření ukončeno. Ve vzorcích krve bude stanovena hladina glukózy.
Vyšetření nemá být prováděno v případě, že hladina glukózy v krvi nalačno je rovna nebo přesahuje hodnotu 7,0 mmol/l.
Nezbytné zhruba dvě a půl hodiny strávíte v příjemném místě s pohodlným sezením, můžete si přinést knihu či časopis, k dispozici je připojení na WiFi.
Upozornění na možná rizika
V případě jakýchkoli zdravotních potíží ihned uvědomte zdravotnický personál. Je vhodné mít s sebou svačinu, kterou po skončení testu sníte. Máte-li alergii na dezinfekční prostředky, prosím sdělte před odběrem tuto informaci zdravotnickému personálu, který s Vámi provádí vyšetření.
Vyhodnocení vyšetření
S výsledkem vyšetření Vás seznámí Váš ošetřující lékař, kterému výsledky zašleme.